• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7107
  % 1,43
 • € EURO
  7,2559
  % 0,57
 • £ POUND
  8,2849
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  0,9468
  % 1,37
 • РУБ RUBLE
  0,0870
  % 1,39
 • BITCOIN
  46081,230
  % 3,78
 • BIST 100
  89.609,09
  % 0,11

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankaların kredi verirken ilk baktığı şey, kredi çekmek isteyen müşterinin kredi notu olmaktadır. Kredi notu, kredi geçmişinde bankalarla olan kredi geçmişine göre düşebilir ya da yükselebilmektedir. Kişinin yeni bir kredi çekebilmesi ya da kredi kartı alabilmesi kredi notunun ne kadar yüksek olduğuna bağlıdır. Peki düşük olan bir kredi notu nasıl yükseltilir?  konusundan önce kredi hesaplama nasıl yapılır sorusuna açıklık getirmek gerekir.

Günümüz koşullarında peşin alışveriş yapmak pek mümkün değildir. Evlenirken alınacak eşyalar için gerekli olan nakitin yanı sıra düğün için yapılan masraflar, çocuğun okul ihtiyaçları, çıkılacak tatiller ya da kılık kıyafetlere peşin ödeme gerekebilir. Ancak, halkının üçte biri asgari ücretle geçinen bir memlekette bu maalesef pek olası değildir.

Bu nedenle bankaların sunduğu kredilerden faydalanarak bireysel ihtiyaçları karşılamak,  ya da konut, araba gibi daha büyük mülk sahibi olmak mümkündür. Bugün pek çok kimse bankalardan kredi çekmiş ya da çekmek için başvuruda bulunmuştur. Bazıları cazip kredi tekliflerinden faydalanırken, birçok kimse kredi çekememektedir. Peki bunu etkileyen nedir?

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu hesaplanırken, kişinin bankalarla olan tüm geçmişine bakılmaktadır. Müşterinin daha önce çektiği kredileri düzenli ödeyip ödemediği, sahip olduğu kredi kartlarının limiti, halen bulunan borcu ve yeni bir kredi çekmesi durumunda oluşacak risk durumuna göre kredi notu hesaplanmaktadır.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notu müşterinin alacağı krediyi doğrudan etkilemektedir. Yani düşük kredi notu bulunan müşteri için yeni bir kredi alma olasılığı epey azdır. Bu durumda kredi çeken kişilerin aklına kredi notu nasıl yükseltilir? sorusu gelmektedir.

Bunun için öncelikle, bankalara olan borçların her ay düzenli ödenmesi gerekmektedir. Ödenen tutar borcun asgarisi değil tamamı olmalıdır. Kredi kartı limitlerini düşürülmelidir. Gelirin istenen kredinin ödenecek aylık taksitlerini karşılayabilecek oranda olması gerekmektedir. Ayrıca, devamlı kredi ve kredi kartı talebinde bulunmanın kredi notunu olumsuz etkileyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kredi notunun düşüklüğünden dolayı, kredi çekemeyen ya da kredi kartı alamayan kişilerin Kredi notu nasıl yükseltilir? sorusuna bir diğer yanıt ise; herhangi bir bankada hesap açıp, maaşlarını buraya yatırmaları, düzenli ödeme talimatı verip, her ay borçlarını toplam miktardan ödemeleri ve daha sonra düşük miktarda kredi talep etmeleridir.