• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,6866
  % 1,07
 • € EURO
  7,2333
  % 0,27
 • £ POUND
  8,2627
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  0,9433
  % 0,99
 • РУБ RUBLE
  0,0864
  % 0,65
 • BITCOIN
  45409,216
  % 2,82
 • BIST 100
  89.186,90
  % -0,36

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Günümüzde kredi çekmek isteyen emekli kişilere kredi veren bankalar her geçen gün sayısını arttırmaktadır. Uzun yıllar çalıştıktan sonra en güzel dönem emeklilik dönemidir. Emekli olunsa da ihtiyaçlar bitmemektedir. Bazı ihtiyaçların karşılanabilmesi için bankalardan kredi çekmek düşünülmektedir. Kredi çekebilmek için bankaların koymuş olduğu bazı kriterler bulunmaktadır. Emekli olunması halinde de bankalardan kredi çekilebilmektedir. Kredi başvurularında evrakların teslim edilmesi ile başvuru yapılmaktadır. Her kredi başvurusunda kredi notu her zaman incelenmektedir. Geçmişte yaptığı banka işlemleri, temiz bir sicile sahip olması, kredi kartları ödemelerinin düzenli yapılması önemli kriterlerdir.

Emekli bir kişinin kredi çekebilmesi bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bankadan bankaya değişmek ile birlikte 70-80 arasında değişmektedir. Bazı bankalarda 85 yaş ve üzeri olanlarda bulunmaktadır. Kredinin aylık taksit ödemesi, emekli maaşının yarısını geçmeyecek şekilde belirlenmektedir.

Bir bankada emekli bir kişinin kredi çekebilmesi için yaş sınırı 70 olsun. 65 yaşında ve ayda 2000 TL maaşı olan biri en fazla 60 ay vade ile 60000 TL kredi çekebilir. Emekli bir kişinin çekebileceği en yüksek kredi maaşı ve yaşına bağlı olarak değişmektedir. Kredi başvurusunun yapıldığı bankaya, emekli maaşının taşınması bir teminat olarak değerlendirilmektedir. Emekli bir kişi kredi çekerken kefil istenmemekte ya da ipotek yapılmamaktadır.

Emekli Bir Kişinin Kredi Başvuru Süreci

Bir ev ya da araba almak veya bir ihtiyacı karşılamak için emekli kişilerde kredi çekmektedir. Emekli olan kişiler riskli bir grupta yer aldıkları için hayat sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Bunların yanında emekli maaşının düzenli bir gelir olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kredi başvurusu yapılmakta ve incelemeler sonucunda uygun olması halinde başvuru kabul edilmektedir. Emekli kişilerin kredi alabilmesi; elbette ki beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Emekli Kişilere Kredi Veren Bankalar

Emekli kişilere kredi veren çok sayıda banka bulunmaktadır. Her bankanın faiz oranı, üst yaş sınırı değişiklik göstermektedir. Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank başta olmak üzere pek çok banka kredi vermektedir. Kredi çekmek konusunda talebi bulunan emekli kişilere kredi veren bankalar her geçen çoğalmaktadır.

YORUMLAR YAZ
 • yusif4 hafta önce
 • Cok iyu