• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,6914
  % 1,15
 • € EURO
  7,2327
  % 0,27
 • £ POUND
  8,2694
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  0,9440
  % 1,08
 • РУБ RUBLE
  0,0866
  % 0,94
 • BITCOIN
  46041,148
  % 3,69
 • BIST 100
  89.686,31
  % 0,20

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Günümüzde Türkiye şartlarında asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Asgari ücret ile çalışan kişilerin bankalardan ne kadar tutarda kredi çekebileceği merak edilmektedir. Bankalar asgari ücret ile çalışan kişilere çeşitli kredi imkanları sunabilmektedir. Bu kredi imkanlarından en çok tercih edilenleri ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi imkanları kişilerin durumuna ve bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Esasında asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Sorusuna yanıt vermeden önce asgari ücretlinin kredi notunun ne olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Çeşitli ekonomik sorunlar yaşayan asgari ücretli çalışanlar ihtiyaç kredisine başvurabilir. Bankalar asgari ücretli kişilere çeşitli kampanyalar yapabilmektedir. Bu tür kredi başvuruları talep gösteren kişinin kredi notu göre olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanabilir. Genellikle kredi miktarı asgari ücretle çalışan kişinin maaşının aylık yüzde 40’ını geçmemesi kriterine dikkat ederek verilir. Kısaca kredi alan bir kişinin aylık taksiti maaşının yüzde 40 oranını geçmemektedir. Kredilerde vade ve taksit süreleri değişkenlik gösterebilir.

Asgari Ücretli Kredi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Asgari ücretli çalışanlar elbette ki ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmektedir. Bu tür kredi başvuruları için kişilerin bulundurması gereken bazı belgeler vardır. Bunlardan en önemlisi kredi talebinde bulunan kişinin gelir durumunu gösteren belge bulundurması gerekmektedir. Bu belge dışında nüfus cüzdanı, ikametgah bilgisi gibi belgelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bankalara ait başvuru formu doldurulduktan sonra banka tarafından gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığı incelenmektedir. Bu işlemlerden sonra kredi verilebilmektedir. Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Denildiğinde asgari ücretlinin maaşı üzerinden bir hesaplamanın yapılabileceği hesaplanmalıdır.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

2019 yılında asgari ücret hükümet tarafından 2020 TL olarak belirlenmiştir. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren bu haber bankaların kredi oranına da yansımaktadır. Bankalar, asgari ücretle kredi çekmek isteyen kişilere çeşitli kriterlere göre kredi vermektedir. Bankalar asgari ücretle kredi çeken kişilere en çok 48 aya kadar vade uygulayabilmekteydi. Son düzenlemelere göre bu vade süresinin 36 aya düşmesiyle çekilebilen kredi tutarı da değişiklik göstermektedir. Bu nedenlerden dolayı asgari ücretle kredi çeken kişilerin çekeceği ücret miktarları düşüş göstermiştir.

Paraya ihtiyacı olan kişiler, asgari ücret, faiz ve vade oranlarında çeşitli tutarlarda kredi çekebilir. Asgari ücret ile çalışıp ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerin en doğru bilgiye ulaşması için bankalar ile iletişim kurması gerekmektedir. Faaliyet gösteren birçok banka kredi hizmetleri sunmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında asgari ücretliler ne kadar kredi çekebilir tarzındaki sorulara yanıt vermiş olduk.